neděle 7. prosince 2014

Z geekova deníčku

Zhruba od doby, kdy jsem před dvěma lety objevil free realistickou hru z vesmíru s pěknou Newtonovskou fyzikou, Pioneer, a pomohl s několika fyzikálními problémy v kódu, začal jsem se opět vracet ke sci-fi, kosmonautice a modelování světů s tím souvisejících. V tomto postu se chci pochlubit zajímavými odkazy s touto tematikou, které by lidé s podobnými zájmy určitě neměli minout.

  • Kerbal Space Program - Kde začít než u KSP? Jde o krásnou hru, ve které je kosmonautika představená taková, jaká skutečně je. Stavíte rakety jako ze stavebnice a snažíte se dostat co nejdále. Poté, co jsem se konečně naučil vystřelit vůbec něco na orbitu, jsem zorganizoval výpravu na Měsíc zpět. Konečně jsem získal nezprostředkovaný dojem, že jestliže je to tak těžké ve zjednodušené počítačové hře, musela to být skutečně veliká výzva. Ani po mnoha dnech snažení jsem nedostal nic zpět z Marsu. 
  • Space Engine - Pokud máte rádi krásné záběry z vesmíru a vlastníte silnou grafickou kartu, neměli byste minout Space Engine. Generuje náhodné fiktivní hvězdné systémy, takže můžete dělat objevitelské průlety a snadno objevit věci, které autor třeba ani vůbec nezamýšlel.
  • Universe Sandbox - Universe Sandbox je program, který se zaměřuje na vytváření planetárních systémů tak, že že si je jednoduše naklikáte. Autoři do kódu vložili poměrně hodně vědy, takže např. ukazuje obyvatelné zóny, počítá Hillovu sféru (oblast, ve které mohou být měsíce planety stabilní) a Rocheho limit (oblast, ve které gravitace planety rozbíjí oběžnice a vytváří prstence), Lagrangeovy body a další užitečné zajímavosti.
  • Project rho - Projekt ró píše autor blogu Rocketpunk Manifesto. Jde o jakéhosi technického průvodce pro autory sci-fi, kde vysvětluje fyziku kosmických letů. Jeho heslem je: "Hard scifi - protože fyzici a experti na termodynamiku se chtějí taky bavit."
  • Orion's Arm - Orion's Arm je sdružení nadšenců a autorů, kteří si za úkol vytyčili postavit vesmír pokud možno konzistentní s moderní vědou a zasadit do něj potom povídky a příběhy. Použitá fyzika je hodně divoká - základní premisou je, že lidská společnost prošla tzv. technologickou singularitou, tj. vytvořili jsme umělou inteligenci, která se natolik rozvinula, že pro nás přestala být jakkoliv pochopitelná. Vlastně jim nestačila jedna singularita, a tak postulovali hned hierarchii sedmi na sebe navazujících přechodů k vyšším formám života. Na pořadu dne jsou červí díry a warpové bubliny, fúzní a anti-hmotové rakety, ale třeba taky velice originální koncept maghmoty. To má být vyjímečně hustá stabilní látka z dosud neobjevených stabilních fermionů, z níž lze postavit struktury, na které atomy nestačí. (Tj. různé prstencové světy, kde atomům nestačí pevnost, nebo warpové bubliny a červí díry, kde zase atomům zdaleka nestačí hustota.) 
  • Stellar database - Stellar database je opět ze zcela skutečného vesmíru a představuje výborný zdroj, pokud chcete informace o blízkých hvězdách a jejich vzdálenostech k jiným hvězdám.
  • Speculative evolution - Na fórum spekulativní evoluce jsem již několikrát poukazoval. Sdružuje unikátní komunitu lidí, kteří v intencích skutečné vědy přemýšlejí, kam by mohla evoluce živočichy zavést, kdyby je nezavedla tam, kam je zavedla. Zcela unikátní je třeba projekt Ilión (a zde), kde slečna buduje důsledně vědecky biosféru na fiktivní planetě obíhající Barnardovu hvězdu. 
  • Sean Raymond a Real-life scifi worlds - Nedávno jsem našel tohoto zajímavého chlapíka, který vedle svého povolání ještě píše blog, ve kterém se mj. snaží domýšlet, jaké by byly skutečně podmínky na Pandoře z filmu Avatar, Arrakis z Herbertovy Duny a na jiných exotických světech.
Z tohoto postu si asi udělám osobní rozcestník, takže se těšte - objevy budou jistě přibývat.

Žádné komentáře: