neděle 28. září 2014

Egan pro pokročilé

Počet autorů sci-fi románů, se kterými jsem měl tu čest a kteří skutečně píší vědeckou fikci, by se asi dal spočítat na prstech jedné ruky. (Tak schválně: Forward, Clarke, Egan.. znáte dalšího? Samozřejmě mám dluhy.) To, co se za sci-fi mainstreamově označuje, je spíše převlečené fantasy: nesmějí chybět plazmová děla, warpový pohon, červí díry a snad i telepatie nebo sexy mimozemšťanky. Ale téměř vždy se objevují pohodlné technologie bez hlubšího vysvětlení proč by měly fungovat*

Greg Egan je vzácnou vyjímkou a pokud jsem ho dříve označoval za spisovatele formátu Julese Verna, určitě jsem nepřestřelil. Pokud jej neznáte, na začátek zkuste alespoň jeho knihu Axiomat nebo Diaspora. Tímto příspěvkem bych chtěl upozornit na jeho novou trilogii Orthogonal (Clockwork Rocket, Eternal Flame, Arrows of Time), která je skutečnou peckou. Nejlépe bych ji asi charakterizoval jako „Egan pro pokročilé“, protože na laťku, kterou nasazuje, musíte být připraveni nejlépe z jeho předchozích románů. Egan na začátku udělal několik „nenápadných“ změn v současné fyzice, popsal dvacet stran hutnou matematikou** a velice hluboce rozmyslel důsledky. Jeho hrdinové jsou mimozemšťané, kteří ve snaze zachránit vlastní planetu podnikají velkou výpravu za poznáním. Přestože jsou velmi odlišní od lidí***, řeší společenské a lidské problémy, které jsou nám velice blízké a umíme tedy s hrdiny dobře soucítit. Osobně se mi ale nejvíc tají dech nad tím, jak hluboce a přitom konzistentně umí Egan svůj vesmír rozmyslet. Jako upoutávku prozradím, že vyzařování světla produkuje energii, světlo nemá konstantní rychlost, elektromagnetismus je postavený na hlavu a v posledním díle se mj. popisuje přistání na planetě, jejíž entropická šipka času míří naopak než šipka času astronautů. Speciálně o tomto tématu jsem kdysi hodně přemýšlel, ale přesto mne Egan dost překvapil a musel jsem mu ve většině věcí dát zapravdu. (A část mi ještě dlouho bude ležet v hlavě.) Všechny tyto podivné skutečnosti ale zapadají do jednotného rámce a dají se vysvětlit jedním znaménkem ve vhodné rovnici. Pokud myslíte, že je to váš žánr, nenechte si rozhodně ujít.


* To samozřejmě neznamená, že si klasické sci-fi neužívám stejně jako ostatní. Rozhodně jde o skvělou záležitost. 
** Samozřejmě mimo text románu ;-). 
*** Ale i přes svůj zcela exotický způsob rozmnožování svými pudy hodně věrní teorii sobeckého genu.

1 komentář:

Blogger řekl(a)...

Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

Obchodujte kdekoliv Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, tabletu a mobilu

Otevřené obchody na eToro: 227,651,647