pátek 13. prosince 2013

Rešerše na Bitcoin

Jméno virtuální měny (či komodity) nové generace, Bitcoinu, poslední dobou z médií zaznívá stále častěji. Když jsem byl skoro před půl rokem v Bostonu a obchodoval se po 70 dolarech za kus, vypadal jako bublina, která za chvíli praskne. Dnes jeden Bitcoin stojí kolem tisícovky dolarů. Nedávno jsem si dal tu práci a seznámil se s několika technickými detaily a aktuální situací na trhu s Bitcoiny. Nabízím proto tuto krátkou rešerši.

Proč jsou Bitcoiny zajímavé?
Tradiční měny vždy vydává vláda nějaké země. Tím má tato země nad danou měnou významnou míru kontroly. Když se Česká národní banka rozhodne, že koruna je příliš cenná a brání exportu, jednoduše „natiskne“ dost miliard korun, aby to hodnotu koruny srazilo do patřičných mezí. Podobná moc USA nad dolarem např. dlouhodobě znervózňuje Čínu, která má obrovské dolarové rezervy. (Což ale platí i naopak, protože kdyby Čína začala dolar masově prodávat, USA to také nijak nepomůže.) Vláda má také mnoho opatření, kterými může toky peněz kontrolovat. Zmražení účtů domnělých zločinců je jedno z těch základních, kromě toho mohou existovat různé kvóty na dovoz, apod. 

Bitcoin není první virtuální měnou. Např. v online hrách, jako Second Life, se objevují peníze, které jsou směnitelné za ty skutečné a dají se za ně kupovat např. pozemky ve virtuálním světě. Bitcoin je ale první tzv. decentralizovanou měnou - není kontrolovaná žádnou autoritou. Není nikdo, kdo by je vydával a proto není nikdo, kdo by mohl měnu devalvovat, nebo snadno kontrolovat. Vše funguje díky dohodě na algoritmu, který Bitcoiny realizuje. Pokud máte Bitcoiny, stát vám může bránit je v bance vyměnit za koruny, ale nikdo vám snadno nemůže zabránit Bitcoiny někomu poslat a ani vám snadno nemůže dokázat, že nějaké máte. 

Těžba Bitcoinů
Počítač, který vyřeší jistou těžkou matematickou úlohu (najde číslo, tzv. nonci, která když se přidá k seznamu nedávno proběhlých transakcí, má hash začínající předem dohodnutým počtem nul), dostane předem dohodnuté množství Bitcoinů. Tomuto procesu se říká těžba. Jedním významem těžby je, aby byly Bitcoiny nějak rozumně rozděleny. Měnu, která na začátku celá někomu patří, by samozřejmě nikdo nechtěl, protože takový člověk by mohl neomezeně utrácet a tím měnu opakovaně devalvovat. Druhým významem těžby je, že slouží jako tzv. proof of work - důkaz práce. Dohoda totiž je, že správné je snažit se vždy potvrdit seznam transakcí, tzv. blockchain, který je nejdelší. Některé uzly mohou podvádět a snažit se např. utratit své peníze na dvou různých místech současně vložením podvrženého seznamu transakcí. Dokud je ale více jak 50 % uzlů poctivých, správný seznam transakcí roste nejrychleji a ten podvržený je ignorován. Jinými slovy podvádět je drahé - podvodník by musel nahromadit více jak půlku výpočetního výkonu celé sítě.

Měna budoucnosti?
Aktuálně má celá bitcoinová síť nominální hodnotu cca deset miliard dolarů. Mnoha lidem vrtá hlavou, jak moc ještě může cena vyrůst. (Každému je asi jasné, že může stejně snadno spadnout.) Kdyby Bitcoin vyrostl ještě o řád, měl by cenu jako veškeré zlato na světě. Kdyby mohl nahradit stávající měny úplně, mohl by vyskočit ještě o tři řády, což už jistě stojí za divokou sázku na koupi. Problém je, že Bitcoin má některé málo diskutované technické problémy, které činí jeho možnou globální aplikaci hodně problematickou. (A nemyslím tím jenom jeho silně volatilní kurz.) 

Především se všechny transakce navždy ukládají, to je v podstatě jádro protokolu. Pokud chcete dnes provozovat pravou bitcoinovou peněženku (tj. ne takovou, kterou za vás provozuje webový server, ačkoliv i to se dá udělat rozumně bezpečně), musíte si na disku vyhradit asi 12 GB místa. Pokud průměrná transakce má 100 bytů, při sto tisíci transakcích za hodinu by blockchain rostl rychlostí asi 80 GB za rok. Pokud by měl Bitcoin nahradit peníze, musel by si umět poradit s desítkami milionů transakcí za hodinu, tedy nějakými 8 TB za rok. Pro datacentrum Googlu, Facebooku nebo NSA to jistě není problém, ale pokud má být síť skutečně decentralizovaná, mnoho drobnějších provozovatelů to odradí, což poškodí nezávislost a tedy bezpečnost sítě.

Druhá problematická věc je, že výtěžnost těžby podle Bitcoinového protokolu časem klesne na nulu a počet Bitcoinů se ustálí na 21 milionech. Síť počítačů a grafických karet, které podepisují transakce, se pak bude hradit z transakčních poplatků. Aktuální cena transakce, pokud by měla pokrýt náklady těžby, je cca 67 dolarů, což jistě není příliš únosné pro běžnou aplikaci. Tlak na snižování ceny transakce způsobí, že těžících počítačů ubude. Tím bezpečnost sítě postihne tragédie obecní pastoušky, kterou každý potřebuje, ale nikdo se o ni nechce starat. Nejspíš je tedy nutné konstatovat, že kdo chtěl na Bitcoinu závratně vydělat, šanci už prováhal.

Menší bratříčci Bitcoinu
Bitcoinový protokol se mění a vylepšuje. Jedná se ale vesměs o drobné a kosmetické úpravy, u kterých komunita tuší, že je na nich shoda a nikoho příliš nepopudí. V sázce je totiž jak cena Bitcoinu, tak ochota stávajících minerů přejít na upravenou verzi protokolu. Existuje však asi sto klonů Bitcoinu, které se snaží adresovat jeho problémy. Ačkoliv můžete mít pocit, že vítěz bere vše a nikdo už historické prvenství Bitcoinu nepřekoná a oprávněný pocit, že většina nových klonů jsou dětské hračky pologramotných nadšenců, možná byste se divili. Litecoin je zatím nejúspěšnější klon s nominální hodnotou kolem miliardy dolarů. Jeho vylepšení spočívá s úpravě hashovací funkce. Poté, co se nedávno objevil specializovaný ASIC hardware, který umožnil lámat Bitcoinový hash řádově daleko rychleji než i ty nejlepší grafické karty, čímž byl drobným minerům sebrán skoro celý podíl na zisku, přišel Litecoin s hashovací funkcí Scrypt, na kterou je ASIC hardware nepoužitelný.

Mnohem zajímavější je ale jiný projekt, tzv. Peercoin, s aktuální nominální hodnotou kolem stovky milionů dolarů. Ten jako první implementuje tzv. proof of stake, na který se spojitě bude přecházet od těžby, kterou Peercoin také má. Myšlenkou je nahradit těžbu procesem podepisování. Člověk, který již nějaké Peercoiny drží má právo podepisovat transakce. Nepožaduje se žádný speciální hash, takže je tento proces daleko rychlejší. Celá úvaha stojí a padá na tom, že lidé, kteří Peercoin vlastní, jej nikdy nebudou padělat, protože by tím vyvolali paniku na trzích a znehodnotili měnu, kterou vlastní. Nahromadit 51 % mincí je navíc teoreticky daleko dražší, než nahromadit 51 % výkonu, což dělá útok těžkým. Proof of stake implikuje neustálou inflaci, která má pro Peercoin limitní hodnotu 1% p. a. a je vyvolaná podepisováním. Ti, kteří Peercoiny mají a podepisují s nimi správně transakce ale právě ono 1% vydělají zpět těžbou a zůstávají tedy na svém.

Proof of stake možná není dokonalý, protože velcí hráči mohou úmyslně malé hráče vyloučit, nebo se dokonce domluvit na změně protokolu bez potřeby vyjednávat s komunitou minerů, ale pořád je daleko lépe trvale udržitelný. Kdybych měl vsadit na další projekt, který vyskočí v ceně o dva řády, byl by to Peercoin. (Až na tu drobnost, že aktuální dohoda je na fixním transakčním poplatku 0,01 PPC, který má chránit blockchain před tím, aby neúměrně narostl. Pokud se komunita kolem Peercoinu nedohodne na jeho přizpůsobení podmínkám tak hrozí, že Peercoin sice bude mít energeticky efektivní řešení, ale zahodí šanci ho využít kvůli myšlence, že stabilita je důležitější než rozšířenost. Peercoin s cenou 1000 dolarů za kus a s poplatkem 10 dolarů za transakci totiž už málokdo bude chtít.)

Zajímavé odkazy

  • http://markets.blockchain.info/ - Přehled tří největších burz s obratem přes deset milionů dolarů denně. Pro výměnu za dolary je podle regulací Fedu potřeba fotka pasu a doklad o bydlišti.
  • BTER, Cryptsy a Vircurex jsou malé burzy které obchodují skoro každý klon Bitcoinu. Bter navíc u každé měny dává řadu cenných odkazů.
  • Blockchain poskytuje dobrou bitcoinovou peněženku, která je v jejich databázi zašifrovaná vaším heslem. 
  • Různé statistiky lze najít zde, zde nebo zde. Klíčová nikdy není cena jedné mince, ale vždy kapitalizace celého projektu.
  • Směnárna bitcoin byl seriózně vypadající český projekt s dobrými referencemi pro ty, kteří si nechtějí kvůli Bitcoinům zakládat dolarový účet. Aktuálně však řeší problémy s Fio bankou. Jinou možností je třeba směnárna zde, jak mne upozornil kolega v komentáři. (Osobně jsem ani jednu směnárnu nezkoušel, nakupoval jsem v dolarech).

7 komentářů:

Majk řekl(a)...

Tohle je Bitcoin: http://www.sandlovers.info/gerbil/BitCoin

Jan Marcis řekl(a)...

www.simplecoin.cz směny czk btc

Martin řekl(a)...

Rad bych doplnil, ze podle vaseho bankovniho ustavu nemusi byt super, ze obchodujete s bitcoiny. Transakce s bitcoin smenarnou muzou byt vyhodnoceny jako rizikove.

Pro vyber prostredku je mozna idealni bitcoin bankomat ale osobne jsem tuhle moznost nezkoumal.

Anonymní řekl(a)...

Cus Irigi, jak se vede.

Co se tyce prostoru, co je treba ukladat a co se tyce narocnosti tezby.

Prvak - Aktualni implementace protokolu v oficialnim klientu uklada veskere transakce. Kdyz si zvolis hloubku blockchainu, kde veris, ze fork udelat nepujde, tak muzes vsechny uz utracene transakce do tebou zvoleneho bloku v pohode zapomenout. Neobetujes tim bezpecnost, jen cas, ktery stravis opetovnou synchronizaci v pripade, kdy k forku pred tebou zvolenym blokem dojde.

Druhak - Kazdopadne, uz ted vetsina bitcoinich klientu je light. Netahaji cely blockchain - jsou malinko mene bezpecne (napr ze ukoristis vsechny jejich spojeni do bitcoini site), ale normalni lide nebudou pravdepodobne pracovat s lehce odstrihnutelnymi klienty v castkach, kdy by se vyplatilo na ne utocit.

Tretak - Jeden z pohledu, jak by to vse mohlo dopadnout je, ze by napriklad velke mining pooly poskytovaly sluzby "uschovy" celeho blockchainu za poplatek, ktery se bude vybirat napriklad tak, ze budes sve transakce posilat prave nejakym poolum.

Ctvrtak - Pro financovani public goods veci se da pouzit jedna z feature bitcoinu. Smart Contracts poskytuji krom jineho moznost vytvorit sbirku na nejakou dulezitou vec (lighthouse, mining pool...). Lide mohou "prisahat", ze poslou penize do sbirky, pokud se dohromady posle dostatek penez, penize se poslou jen, pokud se opravdu dostatek penez "naslibuje".

Co se tyce:
Nejspíš je tedy nutné konstatovat, že kdo chtěl na Bitcoinu závratně vydělat, šanci už prováhal.


Zde bych chtel zduraznit jednu vec. Ze v Bitcoinu to podobne jako jinde funguje tak, ze aby sla cena nahoru, tak se spousta lidi ruzne a jinak snazi zlepsovat infrastrukturu bitcoinu. At uz se to tyka dobrovolnych prispevku do hlavniho klienta, ruzne penezenky po netu, exchange, nebo treba hazardni hry. Nejvice na bitcoinech vydelavaji lide, kteri stavi tuto infrastrukturu. Dalsi lide vydelali na tom, ze byli ochotni si Bitcoiny koupit v dobe, kdy byla poptavka jeste mala a tim financovat svabu one infrastruktury.

Osobne si myslim, ze v Bitcoinim svete je stale obrovsky prostor pro rozvoj infrastruktury (napr smart contracts, colored coins a dalsi projekty)

Nad Bitcoinim protokolem porad chybi postaveny nejaky vyssi reversibilni protokol.

Na bitcoin se da divat jako na menu, ale divat se tak znamena ochudit se o obrovsky potencial v jinych oblastech zivota.


Co se tyce alternativ k Bitcoinu.
Hlavnim technologickym krokem dopredu neni jen Bitcoin. Cely Blockchain, p2p synchronizace uzlu, ktere si nemusi verit je uplne bajecny prostor pro reseni ruznych problemu - decentralizovanym DNS/certifikaci (namecoin) pocinaje ale zdaleka nekonce (sci-fi - autonomous coroporation). Co je ale na jednotlivych vedlejsich menach dobre videt je to, ze pokud by se nasel v Bitcoinim protocolu nejaky problem, tak je velmi velmi snadne nasadit alternativni menu, ktera bude resit prave dany problem bitcoinu - at uz jde o anonimitu (zero coin), nebo treba rychlost confirmaci (viz ten izraelsky whitepaper). Zkracene receno - Bitcoin (Blockchain) is here to stay.

Dik, za post.
George

Jan Olšina řekl(a)...

Georgi, díky za fakt hodně zajímavý komentář! Všechno jsou to moc zajímavé postřehy!

BtcEur.eu řekl(a)...

Jestli chcete prodat a koupit Bitcoin za aktuální cenu, doporučujeme Vám vyzkoušet novou českou burzu BtcEur.eu.
Nakupovat i prodávat můžete za Kč i Eura.
Bankovní převody vkladů realizujeme online, všechny výběry převádíme v den zadání, nemusíte platit a čekat za SEPA platby.
Samozřejmostí je podpora v i webové stránky češtině 24/7.

Blogger řekl(a)...

Invest in LiteCoin on eToro the World's Top Social Trading Network!!!

Join millions who have already found easier strategies for investing in Litecoin.

Learn from profitable eToro traders or copy their positions automatically